Arriving in Kadaň / Příjezd do Kadaně

My first month as a volounteer here is gone a lot has had changed for me. Because every day, when I wake up there is something new. New people, new tasks, new challenges, new things to learn, new words. And this is what my biggest problem is. But I try, and learn.

Also in my first month I was homesick already, because for me it is the first time without my parents and I had to take care of everything alone. For the first time in my life. It felt weird. Because I think that my life has just started.

Oh and I was in Prague for one day. For the first time. I had a lot of fun beause I met a few guys who were also from Germany.

I'm looking forward to what's coming next.
_________________________________________________________________________________

Můj první měsíc dobrovolničení tady je pryč a hodně se toho pro mě změnilo. Protože každý den, když se vzbudím, čelím něčemu novému. Noví lidé, úkoly, výzvy, slova. A to je přesně to, kde mám největší problém. Ale snažím se a učím.

Už se mi stýská po domově, protože je to pro mě poprvé, kdy jsem bez rodičů a musím se o sebe postarat úplně sama. Poprvé v životě. Byl to zvláštní pocit, protože mám pocit, že můj život teprve teď začal.

Oh a byla jsem poprvé na jeden den v Praze. A docela mě to bavilo, protože jsem potkala dva kluky, kteří byli taky z Německa.

Už se těším co mě dalšího na mě čeká.


.

Komentáře

 1. We wish you luck with your new expierences and we are happy to have you here! :)

  OdpovědětVymazat
 2. Dear Anneke!
  We are glad you chose our apartment to call your new home. We hope that you´ll be very happy here as we have done our best to make sure that you´ll be satisfied. And btw - the oven is on the way! :-)
  Wishing you all the best,
  Šárka and Zdeněk

  OdpovědětVymazat

Okomentovat