The second month / Druhý měsíc


The second month

Right to the beginning oft he month my mom was a few days here in Kadan. That was a nice time, because i have not to flush or wash my clothes by my self. It was a little bit like hotel mama at home. Futhermore we were in a really nice restaurant.
Also a lot of new project have started for me here in Kadan. So i teach German in a Primary school or for people, who want to learn it. Futhermore i have konversation lessons in English und German. Especellially the englsich lessons make a lot of fun. But due to that there are so many lessons i have to prepare a lot. And in this set- up time i going back to my childhod. Because very often i have to look for songs fort he children ad then i search in the internet and find songs were i think „Oh you know it, you have heard it in you childhood.“ That is moetimes really funny, but also a little bit sad, because then i wish i couls be a child, because then would somethings more easier.
In addition i have given a presentation about Germany in the kindergarten. Together with the children from the primary school. That was a reason why it was hard to make this presentation, because you have to find a middle way. On the one hand it hast o be really easy for the younger kids, on the other hand it cannot be to easy for the older kids, because then it could be boring. But in the end it was okay i think.
In fact there were some points that wasn´t so nice.  First my flatmate Daniela has left the flat, because her project has end.  We were able to talk very well and i will miss these. But i will get a new flatemate. But later more. The seond thing what wasn´t so nice, was that there was the last nice days. Because now the days get shorter, darker  and colder, then the autum was comming and the winter it’s approaching with big steps. Third  is that we have to change the flat and when i pack all together, they said to me that we do not change the flat now. So i can unpack something again. Just to wrap it up again. Auto
However i get a new flatmate. And we know each other, because we are from the same organisation in Germany. She was here for a few days to take a look, if Radka is something for her not. In this time i also find out that here in Kadaň is a house for homeless cats. This house my new flatmate and i visted. It was nice. But i would like it more, when it would be with dogs. Because i grow up with dogs and have a own in Germany. This i miss.
I also noticed this month that i understand more in Czech than at the beginning. In some cases i have try to speak. But it will probably only try. But someday and somewhere you have to strat.
Likewise i was this month in the cinema here in Kadaň.  Where i meet very nice guys. The movie was in English with Czech undertitle. The movie we have seen was Venom.  I can only recommend him, when you want something to laugh, but also with a little bit scary, a lot of action. But maybe the script has sometimes some mistake. But when you are not a diehard fan, you have no problems with these. 
The last thing is that i was on two excursion in the end oft he month. They both was really nice and  i had a lot of fun. Especially when we was in Marienberg in the waterpark.
So this was my second month here in Kadaň.
_________________________________________________________________________________


Druhý měsíc

Hned ze začátku měsíce mě na pár dní navštívila mamka. Bylo to moc fajn, protože jsem si nemusela sama prát, něco jako mama hotel. Kromě toho jsme spolu navštívili pěknou restauraci.
Začala mi spousta nových projektů. Učím němčinu na základní škole, nebo lidi, kteří se ji chtějí naučit. Dále mám také konverzace v angličtině a němčině. Zejména ty anglické hodiny jsou moc fajn. Až na to, že je jich hodně, takže se na ně musím hodně připravovat. Během mé přípravy se vracím zpět do dětství, protože často vyhledávám písničky pro děti, a když je pak poslouchám, řeknu si: „Ou, tu znám!“. Většinou je to sranda, ale občas i smutné, protože si pak přeji vrátit se zpět do dětství, kdy všechno bylo jednodušší.
Jako dodatek jsem prezentovala o Německu ve školce společně s dětmi ze základní školy. Což bylo důvodem, proč tato prezentace byla složitá. Musela jsem najít střední cestu, aby to nebylo moc těžké pro děti ze školky a zároveň zajímavé pro děti ze školy. Myslím, že to nakonec dopadlo dobře.
Ale ne všechno bylo tak super. Moje spolubydlící Daniela odjela, protože její projekt skončil. Dobře jsme si rozuměli a bude mi chybět. Ale přijede mi nový spolubydlící. Druhá věc co mě moc nepotěšila, byl fakt, že tyto dny byly jedny z posledních hezkých, protože teď se dny krátí, jsou temnější a studenější. Přichází podzim a zima se blíží velkými kroky. Další co mě nepotěšilo je stěhování, protože když jsem si zabalila, řekli mi, že se zatím stěhovat nemusíme.
Nicméně dostanu novou spolubydlící, se kterou se známe, protože jsme tu přes stejnou organizaci. Byla tu nejdřív jen na pár dní, aby zjistila, zda se jí v Radce bude líbit. Během toho jsem objevila kočičí útulek, který jsem spolu s novou spolubydlící navštívila. Bylo to fajn, ale byla bych radši, pokud by zde byl útulek pro psy. Se psy jsem vyrostla a jednoho mám doma v Německu, moc mi chybí.
Také jsem si všimla, že začínám lépe rozumět česky. Zkusila jsem i mluvit, ale nejspíš to zůstane jen u zkoušení. Ale někde se začít musí.
Navštívila jsem i místní kino, kde jsem poznala nové lidi. Film, na kterém jsme byli, byl v angličtině s českými titulky. Konkrétně Venom, mohu ho jen doporučit, pokud se chcete zasmát ale užít si i trochu akce. I když si myslím, že scénář měl pár chyb, což nebude vadit, pokud nejste šílení fanoušci.
Na konci měsíce jsem jela na dvě exkurze. Obě byly moc fajn a užila jsem si je. Hlavně, když jsme jeli do aquaparku v Mrienbergu.
Tak tohle byl můj druhý měsíc tady v Kadani.
Komentáře

Okomentovat